![Τρίκαλα: Το Φυσικό αέριο έφτασε σε Βιοσέρ και Μεγαλοχώρι](https://tbnewsmedia.blob.core.windows.net:443/media/thessaliaeconomy/Default/_Profiles/fd49780c/1c8dc851/%CE%95%CE%94%CE%91%20%CE%98%CE%95%CE%A3%CE%A3%20%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B9.jpg?v=638396211880000000)
Με απόλυτη συνέπεια στις δεσμεύσεις και τον αυστηρό προγραμματισμό της Εταιρείας, το Μεγαλοχώρι του Δήμου Τρικκαίων καθώς και η βιομηχανία ΒΙΟΣΕΡ με ετήσια κατανάλωση 2 εκατ. Nm3, εντάχθηκαν στο δίκτυο διανομής φυσικού αερίου της ΕΔΑ ΘΕΣΣ στην Περιφέρεια Θεσσαλίας. Η Εταιρεία προχωράει στην ολοκλήρωση του σχεδιασμού της για την τροφοδότηση των νέων περιοχών το 2022 σύμφωνα με το Πρόγραμμα Ανάπτυξης.
Στην συμβολική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην κεντρική πλατεία Μεγαλοχωρίου παρευρέθηκαν ο Πρόεδρος Κεντρικής Ένωσης Δήμων Έλλαδας, κ. Παπαστεργίου Δ., ο Γενικός Διευθυντής της ΕΔΑ ΘΕΣΣ, κ. Μπακούρας Λ., εκπρόσωποι των τοπικών αρχών, τεχνικοί φορείς και στελέχη της Εταιρείας.
Η ΕΔΑ ΘΕΣΣ τροφοδοτεί νέες περιοχές, κατασκευάζει βιώσιμες υποδομές που στο μέλλον αυτά τα δίκτυα, θα διανέμουν την «πράσινη ενέργεια», βιομεθάνιο και υδρογόνο στους τελικούς καταναλωτές.